Dnes už můžeme výrazně snížit riziko syndromu vyhoření, i bez návštěvy psychologa, poradíme vám v článku.
SYNDROM VYHOŘENÍ – 2 slova, která mohou zcela obrátit náš život, není radno podceňovat
Vyhoření je aktuálně nejrychleji se šířící syndrom v pracující populaci na světě. Odborné publikace uvádějí, že některým ze čtyř kritických stádií syndromu vyhoření může v České republice trpět až každý druhý pracující člověk. Hlavním spouštěčem je dlouhodobý pracovní stres, kterému je vystaven každý třetí zaměstnanec. Tento stres nedokáže naše psychika ani tělo kompenzovat, čímž se dostavuje pocit postupného psychického a fyzického vyčerpání až vyhasínání. Kombinace dlouhodobého stresu, pocitu vyčerpání a únavy jsou základní předpoklady pro vznik syndromu vyhoření. Mezi povolání, která jsou nejvíce vystavena syndromu vyhoření, patří například učitelé, zdravotníci a manažeři. Jedná se o práci s vysokou mírou přímého kontaktu s lidmi.
Syndrom vyhoření má tyto příznaky:
- cynismus a negativismus
- fyzické a psychické vyčerpání
- nechuť k jídlu
- změna spánkového rytmu
- bolest hlavy a bušení srdce
- ztráta motivace a nadšení
- pocit bezmoci a výčitky
Dobré rodinné prostředí zvyšuje relaxační úroveň mysli a psychiky
Dlouhodobý vysoký výkon mozku vyžaduje adekvátní psychickou regeneraci. Ta by se nám měla dostávat ideálně v rodinném prostředí, které je našemu mozku známé. To znamená, že náš mozek si na toto prostředí nemusí zvykat, automaticky jej rozpoznává, na rozdíl od neustálých změn v pracovním prostředí. Zároveň by však toto rodinné prostředí mělo být zdrojem psychického klidu. V takovém prostředí náš mozek relaxuje a zároveň regeneruje. To je ideální stav. Avšak od ideálu je populace na míle daleko.
Lidé se syndrom vyhoření častěji končí na pohotovosti
Vědecké statistiky, které zkoumaly vyhoření v populaci, ukázaly, že 79% pracujících po příchodu domů už nemá energii na rodinu. A až 50% pracujících cítí emocionální vyčerpání už jen při pomyšlení na další pracovní den. Statistiky také ukázaly, že člověk v syndromu vyhoření má až o 23% vyšší pravděpodobnost, že skončí na pohotovosti. Za těchto okolností můžeme říci, že syndrom vyhoření (nejen) v České republice neohrožuje jen zdraví lidí, ale i naši ekonomickou prosperitu. Syndrom vyhoření je již citelný zdravotně-sociálně-ekonomický problém světa.
HARMONIQ – moderní přístup k harmonii mysli a těla, při příznacích syndromu vyhoření
Slovensko-italská společnost PHARCO GRANCREO přináší na trh, po delším vývoji, inovativní produkt HARMONIQ. Ten má za cíl předcházet, ale také zlepšit zvládání příznaků syndromu vyhoření, případně i pocitem snazší úzkosti. Jeho složení vychází přísně z vědecky prověřených zkoušení, které ukázaly zmírnění příznaků, které jsou typické i pro vyhoření. Na rozdíl od drtivé většiny dosud známých produktů, HARMONIQ nemá téměř žádný utlumující účinek. Což je výhodné, neboť prakticky neomezuje pracovní režim, práci se stroji, zda řízení nebo potřebu mít mysl otevřenou k řešení úkolů. Další nespornou výhodou je, že HARMONIQ obsahuje složku, která má vědecky prokázanou vysokou míru ochrany mozkových synapsí. Synapse v mozku jsou zodpovědné za naše myšlení, rozpoznávání a paměť. To naznačuje, že HARMONIQ má i možný výrazný potenciál v prevenci zhoršování rozpoznávacích a paměťových (kognitivních) funkcí. Jejich ztráta je typická pro rozvoj např. Alzheimera. Velká většina běžně používaných produktů nebo léčiv k vyhoření, úzkost nebo depresi, pomáhají, ale za cenu úbytku synapsí. Zjednodušeně bychom mohli říci, že pomáhají za cenu mentálního otupení. Prvotní zkušenosti s produktem HARMONIQ naznačují také jeho další zajímavý efekt. A to, že v kombinaci s utlumujícími působícími produkty, dokonce může výrazně potlačit jejich nechtěné účinky, jako jsou např. uhlovodíky. přílišné utlumení (sedace) nebo přílišné svalové uvolnění (myorelaxace).
HARMONIQ se snaží fungovat přesně opačně. Neutlumuje psychiku, chrání synapse a podporuje normalizaci biochemických procesů v mozku (psychická a mentální funkce mozku). Tak, aby mozek neupadal do vyhoření a snížené aktivity (viz výše zmíněné spalování pouze 130 – 200 kcal denně). HARMONIQ přispívá k tomu, aby mozková činnost dlouhodobě dosahovala požadovanou normální aktivitu (200 a více kcal denně). Tím náš mozek výrazně lépe odolává dlouhodobému stresu a zároveň mnohem snáze regeneruje. To jsou dva základní předpoklady předcházení syndromu vyhoření, případně zmírnění jeho příznaků. HARMONIQ obsahuje 30 tablet, doporučená denní dávka je 1 tableta nebo rozdělená na ½ tablety ráno a ½ tablety večer. Jeho lze volně kombinovat ik jiným podobně působícím produktům. Při jeho průměrné ceně, vychází denní dávka na 0,70 Eur a to už stojí za vyzkoušení.
MVDr. Peter Blaško
ředitel výzkumu a vývoje PHARCO GRANCREO