Dnes už i na tento problém máme ověřenou pomoc.
Každý z nás občas trpí bolestmi zad v oblasti kříže. Pokud se jedná o přechodnou bolest, bývá obvykle způsobena např. nachlazením, nadměrnou námahou, případně úrazem nebo nesprávným postavením páteře.
Bavíme-li se však o dlouhodobé bolesti v kříži, resp. v bederní části zad, příčina bývá v dráždění nervových kořenů, resp. v poškození jejich obalů. Pouze nerv s funkčním obalem může fungovat bez obtíží. O co jde?
MYELIN – složka nervových obalů zodpovědná za jeho ochranu, výživu a správné fungování
Nervové vlákno je obtočeno speciálním obalem, zvaným myelinová pochva. Tvoří ji buňky (Schwannovy), jejichž hlavním úkolem je ochrana a výživa nervového vlákna. Hlavní složkou nervového obalu je látka s názvem myelin (obrázek dole). Bez ní nemůže nerv dobře fungovat.
Nervová buňka s poškozeným vláknem a Schwannova buňka obalující nervové vlákno
Nejčastěji věkem, ale i například po překonání nemoci, se může stát, že vlastní organismus začne tyto buňky poškozovat. Důvod je často neznámý, ale začne se to jednoduše dít. Tento proces úbytku myelinových obalů se odborně nazývá neuropatie (neuro = nerv, patos = nemoc). Jelikož postihuje okrajové nervy, které inervují například páteř, kříže, ruce nebo nohy, jde o tzv. periferní neuropatii. A to je přesně náš problém s dlouhodobou bolestí v kříži nebo oblasti beder. Neuropatie je onemocnění, které je progresivní. Vhodnými opatřeními ho dokážeme už jen zpomalit či zastavit, ne však vyléčit.
Nerv, který ztrácí myelinový obal, nemůže správně fungovat, začne bolet. Dochází k obnažení a dráždění nervového vlákna okolní tkání i nedostatečné výživě. Můžeme si to představit jako anténní televizní kabel. Ten je uvnitř také chráněn mřížkou, aby nedošlo k rušení TV signálu. Pokud je však kabel někde poškozen a chybí v tom místě ochranná mřížka, obraz začne zrnět a šumět. Podobně je to i s myelinovým obalem nervů. Při jeho úbytku dochází k nesprávnému fungování a šíření nervového vzruchu. To se projevuje nespecifickou, často přesně neurčenou formou bolesti. Nelze přesně určit, odkud bolest vychází. Postižený má pocit, jako by ho bolela celá dolní oblast zad, jednoduše se bolest obvykle nedá přesně lokalizovat ani specifikovat. To je typický příznak neuropatie, tedy úbytku myelinového obalu. Co s tím můžeme udělat?
REMYELIN NSAI – již více než rok na trhu a tisíce výborných zkušeností při neuropatické bolesti kříže a zad
Slovensko-italská vývojová společnost PHARCO GRANCREO přinesla v roce 2023 světově jedinečný produkt REMYELIN NSAI. Jeho složení je přísně vědecky cílené na obnovu myelinu v nervech (tzv. proces remyelinizace). Zároveň přispívá ke snížení neuropatické ztráty myelinu u dalších nervů.
Výhody a účinky produktu REMYELIN NSAI oceňují i lékaři a ročně jej užívají desetitisíce lidí s bolestmi kříže, zad, ale i karpálu. Většina z nich užívá REMYELIN dlouhodobě. REMYELIN NSAI obsahuje 30 tobolek a užívá se obvykle 1 tobolka denně. Je běžně dostupný v lékárnách a e-shopech. Při jeho průměrné ceně vychází denní dávka na méně než 25 korun a to už stojí za to, jej vyzkoušet.
REMYELIN NSAI je cíleně vhodný:
- při bolestech zad a kříže
- u syndromu karpálního tunelu
- při neuropatiích horních a dolních končetin
- při cukrovce
- při herpesu a borelióze
REMYELIN NSAI můžete koupit zde
MVDr. Peter Blaško
ředitel výzkumu a vývoje PHARCO GRANCREO