ÚZKOST nebo VYHOŘENÍ?

Trpíte dlouhodobým stresem v práci, melancholickou náladou, máte obavu z budoucnosti? Možná trpíte úzkostí nebo vyhořením. Jak to rozlišit? 

ÚZKOST – je převážně stav psychicko-mentální obavy, se sníženou schopností racionálního řešení běžných životních situací

Úzkost (lat. anxieta) bychom mohli zjednodušeně označit jako strach, obavu. Ale ne akutní, krátkodobou, například ze zkoušky nebo nějakého odhalení či když se vracíme v noci pěšky domů z flámu či práce tmavými uličkami. Při úzkosti jde vždy o dlouhodobou obavu, která je zaměřena na budoucnost, ale obvykle ne na konkrétní hrozbu. Tato obava v nás vyvolává neadekvátní reakce a přehnanou opatrnost. Narušuje konstruktivní zvládání i běžných životních situací.

Např. člověk ztratí práci a bojí se, jak bude platit účty či hypotéku. Při úzkosti je obvykle člověk v plné tělesné síle, nemá pocit fyzického resp. psychického vyčerpání, na rozdíl od vyhoření. Dlouhodobě neřešená úzkost významně zvyšuje riziko deprese, což je již závažný psychický zdravotní problém. Pokud tedy míváte pocity úzkosti, nedoporučuje se je ignorovat. Není žádná hanba přiznat si to a sáhnout po nějakém rozumném řešení nebo radě, než riskovat depresi.

SYNDROM VYHOŘENÍ – je převážně stav fyzicko-psychického vyčerpání, se sníženou schopností adekvátní regenerace

Vyhoření je aktuálně nejrychleji se šířící syndrom v pracující populaci na světě. Odborné publikace uvádějí, že některým ze čtyř kritických stádií syndromu vyhoření (angl. burnout) může v Česku trpět až každý druhý pracující člověk. Hlavním spouštěčem je dlouhodobý pracovní stres, kterému je u nás vystaven každý třetí zaměstnanec. Tento stres nedokáže naše psychika ani tělo kompenzovat, čímž se dostavuje pocit postupného psychického a fyzického vyčerpání až vyhasínání. Kombinace dlouhodobého stresu, pocitu vyčerpání a únavy jsou základní předpoklady pro vznik syndromu vyhoření. Mezi povolání, která jsou nejvíce vystavena syndromu vyhoření, patří například učitelé, zdravotníci a manažeři. Jedná se o práci s vysokou mírou přímého kontaktu s lidmi. Při vyhoření i úzkosti se velmi často objevují i ​​tělesné (somatické) doprovodné příznaky. Mezi častými jsou například bušení srdce, poruchy spánku, neurologické bolesti zad, kříže, hlavy. V neposlední řadě často i zažívací potíže.

tsyhun-shutterstock-1797891355-1024x768

Níže naleznete jednoduchý přehled nejčastějších příznaků vyhoření a úzkosti. Pokud se u vás dlouhodobě objevuje alespoň polovina z nich, měli byste zvážit pomoc. 

ÚZKOST (anxieta) 

  • bez pocitu ztráty tělesné nebo psychické energie 
  • obvykle normální motivace i pracovní výkon
  • dlouhodobý pocit vnitřního strachu, obavy
  • nekonkrétní důvody tohoto strachu
  • pocit vnitřní obavy o svou budoucnost
  • horší zvládání řešení běžných situací
  • propadání vnitřním pocitům paniky
  • snaha o únik z běžných situací
  • neurologické nebo i zažívací potíže 

VYHOŘENÍ (burnout) 

  • dlouhodobý stres (obvykle v práci)
  • dlouhodobý pocit fyzické únavy a psychické vyčerpanosti
  • frustrace a pocit bezmoci
  • ztráta pracovní motivace a výkonu, i přes snahu tento stav zvrátit
  • neschopnost přimět se k psychické a fyzické regeneraci
  • ztráta zájmu o okolí, rodinu, koníčky, i přes snahu obnovit zájem
  • pocit, jako bych už nebyl sám sebou (depersonalizace) 

Lidé s úzkostí nebo se syndromem vyhoření častěji končí na pohotovosti

Vědecké statistiky, které zkoumaly úzkost a vyhoření v populaci ČR, ukázaly, že 79% pracujících po příchodu domů už nemá energii na rodinu. A až 50% pracujících cítí emocionální vyčerpání už jen při pomyšlení na další pracovní den. Odborné publikace také uvádějí, že až 84% lidí s úzkostnými stavy jsou bez jakékoli pomoci. Z nich přibližně 66% později přechází do deprese. Statistiky ukázaly, že člověk s úzkostí nebo se syndromem vyhoření má až o 23% vyšší pravděpodobnost, že skončí na pohotovosti. Odtud ho obvykle již posílají na odborné vyšetření. Co můžeme udělat, abychom takto neskončili?

Obrázok1_3

HARMONIQ – moderní přístup k harmonii mysli a těla, při úzkosti nebo při syndromu vyhoření

Česko-italská vývojová společnost PHARCO GRANCREO přináší na trh moderní produkt HARMONIQ. Ten má za cíl předcházet, ale také zlepšit zvládání příznaků úzkosti nebo syndromu vyhoření. Jeho složení vychází přísně z vědecky prověřených zkoušení, které ukázaly zmírnění příznaků. 

Na rozdíl od drtivé většiny dosud známých produktů, HARMONIQ nemá téměř žádný utlumující účinek. Což je výhodné, neboť prakticky neomezuje pracovní režim, práci se stroji, řízení nebo potřebu mít mysl otevřenou k řešení úkolů. Další nespornou výhodou je, že HARMONIQ obsahuje složku, která má vědecky prokázanou vysokou míru ochrany mozkových synapsí. Synapse v mozku jsou zodpovědné za naše myšlení, rozpoznávání a paměť. 

Velká většina běžně používaných produktů nebo léčiv pro úzkost nebo depresi pomáhají, ale za cenu úbytku synapsí. Zjednodušeně bychom mohli říci, že pomáhají za cenu mentálního otupení. Prvotní zkušenosti s produktem HARMONIQ naznačují také jeho další zajímavý efekt. A to, že v kombinaci s utlumujícími působícími produkty, dokonce může výrazně potlačit jejich nechtěné účinky, jako jsou například přílišné utlumení (sedace) nebo přílišné svalové uvolnění (myorelaxace). 

HARMONIQ se snaží fungovat přesně opačně. Neutlumuje psychiku, chrání synapse a podporuje zdravou psychickou a mentální funkci mozku. Navíc jeho složky přispívají ke zmírnění přidružených neurologických a trávicích potíží. To znamená, že působí nejen na psychickou stránku, ale také na zlepšení tělesných funkcí (psychosomatický účinek). Na rozdíl od běžných produktů, které působí pouze na mozek, HARMONIQ tak harmonizuje hned nejméně tři oblasti, mysl, nervy a trávení. 

Snímka obrazovky 2024-04-10 o 15.25.07 

HARMONIQ obsahuje 30 tablet, doporučená denní dávka je 1 tableta nebo rozdělená na ½ tablety ráno a ½ tablety večer. Lze jej volně kombinovat s jinými podobně působícími produkty. Při průměrné ceně vychází denní dávka na 16,- Kč, a to už stojí za vyzkoušení. 

HARMONIQ je cíleně vhodný:

  • při příznacích syndromu vyhoření
  • při příznacích úzkostných stavů
  • při příznacích panické poruchy
  • při psychickém vyčerpání
  • do kombinace s podobně působícími produkty

HARMONIQ chronic můžete koupit ZDE

 

grancreo_prepacientov_banner lekarni 970x200px1_CZ

MVDr. Peter Blaško 

ředitel výzkumu a vývoje PHARCO GRANCREO 

eab7c67a-984e-4045-abfe-859e64a998fc